72 rocznica Wyzwolenia Auschwitz-Birkenau

27 stycznia 2017r. Członkowie TOnO wzieli udział w oficjanych uroczystościach w Oświęcimiu

 Relacja z uroczystości: https://www.youtube.com/watch?v=_D3qPRp_A-g

 

72 rocznica Wyzwolenia Auschwitz-Birkenau

27 stycznia 2017r. Członkowie TOnO wzieli udział w oficjanych uroczystościach w Oświęcimiu

 Relacja z uroczystości: https://www.youtube.com/watch?v=_D3qPRp_A-g

 

Obóz pamięci w Auschwitz-Birkenau

 

6-14 sierpnia 2016r. odbył się po raz 38 obóz pamięci o ofiarach zbrodni Auschwitz-Birkenau. Podczas obozu uczestnicy pracują na rzecz Muzeum Auschwitz-Birkenau jako wolontariusze,na rzecz muzeum. 

Relacja uczestniczki obozu:

36 Obóz Pamięci zorganizowany przez Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem:

niesamowite przeżycie, głębokie wzruszenia, wspaniali ludzie...

Zwiedzanie muzeum Auschwitz-Birkenau ze świetnym przewodnikiem - Panem Igorem, prace na terenie muzeum w ramach wolontariatu (m.in. przy butach i walizkach), spotkania z pracownikami muzeum np. z wybitnym Prof.Adamem Cyrą http://cyra.wblogu.pl, spotkanie z mieszkańcami Brzezinki, na których terenie jest tor prowadzący do głównej bramy obozowej tzw "bramy śmierci" w Szkole Podstawowej im. Pomnik Dzieci Więźniów Oświęcimia, seminaria o tematyce obozowej, śpiewanie pieśni i recytowanie wierszy obozowych. Pod koniec Obozu Pamięci udział we mszy świętej w 75. rocznice śmierci św. Maksymiliana Kolbe. Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy ku czci św.Maksymiliana Kolbe przy ścianie śmierci (obok bloku 11) i św.Edyty Stein przy ruinach Białego Domku – pierwszej komory gazowej na terenie KL Birkenau.

Podczas pobytu w Oświęcimiu dzięki Panu Markowi mieliśmy okazje zwiedzić Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu, która swoją nowoczesnością i zarazem przemiłą atmosferą zrobiła na nas ogromne wrażenie. Nie zabrakło również ludowego akcentu - wieczorami trwał Festiwal Ziemi Beskidzkiej na scenie plenerowej w Oświęcimiu, na którym prezentowały się zespoły folklorystyczne z Polski i innych krajów.

 

 Członkowie 36 Obozu PamięciOdwiedziny w straży pożarnej

 W szkole Pomniku Dzieci Ofiar Obozu Auschwitz-Birkenau

76 rocznica I Transportu do Auschwitz-Birkenau

14 czerwca 2016r. Członkowie TOnO wzieli udział w oficjanych uroczystościach w Tarnowie i Oświęcimiu

 

 Relacja z Tarnowa:

Jerzy Sawicki nowym prezesem TOnO

W dniu 18 stycznia 2014 r., w 69. rocznicę ewakuacji więźniów z KL Auschwitz, odbył się IX Krajowy Zjazd Delegatów Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem, którego działacze od trzydziestu lat zajmuje się zachowaniem pamięci o tragicznej historii obozu oświęcimskiego. Zakończyła się kadencja dotychczasowego Zarządu tej organizacji i z piastowanych stanowisk ustąpili: prezes Mirosław Domin i wiceprezes Stefania Kozioł, której za długoletnią pracę i zaangażowanie delegaci Zjazdu nadali tytuł Honorowego Prezesa Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem. Od prawej: prof. dr Jacek Wilczur, Mirosław Domin i Stefania KoziołOd prawej: prof. dr Jacek Wilczur, Mirosław Domin i Stefania Kozioł Nowym prezesem został Jerzy Sawicki, przedstawiciel oddziału warszawskiego TOnO, którego ojciec był więźniem KL Neuengamme i wojny nie przeżył. Siedziba tej organizacji w najbliższym czasie zostanie przeniesiona z Oświęcimia do Warszawy. Jerzy Sawicki (pierwszy z lewej)Jerzy Sawicki (pierwszy z lewej) Przeprowadzone zmiany zostały wymuszone sytuacją, w której obecnie znalazło się Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem. Na ten temat prof. dr Jacek Wilczur z warszawskiego oddziału powiedział: TOnO powinno być wspierane przez władze państwowe, ponieważ ta organizacja, podtrzymuje wiedzę i pamięć o losie, jaki zaplanowali dla narodu polskiego niemieccy naziści. Niestety, tak nie jest. Po zakończeniu obrad Delegaci IX Zjazdu TOnO złożyli kwiaty pod Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku nr 11.


Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl